UNDATED (AP) — The Associated Press state high school football polls for the week of September 20, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:

Class AAAAAA
SchoolTotalPointsPrv
1. Eden Prairie (7)(3-0)701
2. Minnetonka(3-0)595
3. Edina(3-0)564
4. St. Michael-Albertville(3-0)526
5. Centennial(3-0)368
(tie) Lakeville North(2-1)367
7. Maple Grove(2-1)252
8. Roseville(3-0)2010
9. Totino-Grace(2-1)159
10. Champlin Park(2-1)123

Others receiving votes: Cretin-Derham Hall 3, Prior Lake 1.

LISTEN-LIVE1311
loading...
Class AAAAA
SchoolTotalPointsPrv
1. Elk River (7)(3-0)881
2. Owatonna (2)(3-0)802
3. Mankato West(3-0)703
4. Apple Valley(3-0)564
5. Robbinsdale Cooper(3-0)478
(tie) Mahtomedi(3-0)476
7. Irondale(3-0)447
8. Chaska(3-0)28NR
9. Northfield(3-0)10NR
10. Moorhead(2-1)6NR

Others receiving votes: Alexandria 5, St. Cloud Tech 5, Brainerd 3, St. Thomas Academy 2, Andover 2, Osseo 2.

Class AAAA
SchoolTotalPointsPrv
1. Winona (8)(3-0)891
2. Marshall (1)(3-0)772
3. Benilde-St. Margaret's(3-0)713
4. Hutchinson(3-0)614
5. Holy Angels(3-0)585
6. Rocori(3-0)496
7. Waseca(3-0)349
8. South St. Paul(2-1)1710
9. Becker(2-1)97
(tie) Cloquet(3-0)9NR

Others receiving votes: Kasson-Mantorville 7, Mound-Westonka 5, Zimmerman 4, North Branch 3, DeLaSalle 2.

Class AAA
SchoolTotalPointsPrv
1. St. Croix Lutheran (7)(3-0)881
2. Rochester Lourdes (1)(3-0)792
3. Pierz (1)(3-0)763
4. Stewartville(3-0)634
5. Holy Family Catholic(3-0)428
6. Annandale(3-0)4110
7. Perham(3-0)397
8. Breck(3-0)24NR
9. Sibley East(3-0)20NR
10. Dilworth-Glyndon-Felton(2-1)11NR

Others receiving votes: Fairmont 6, Glencoe-Silver Lake 2, Esko 1, Virginia 1, Providence Academy-Heritage Christian Academy-Maranatha 1, Spectrum 1.

Class AA
SchoolTotalPointsPrv
1. Caledonia (6)(3-0)671
2. Barnesville(3-0)622
3. Minneapolis North (1)(3-0)584
4. Hawley(3-0)467
5. Redwood Valley(3-0)36NR
6. Triton(2-1)298
7. Minnewaska(3-0)28NR
8. Pipestone(3-0)25NR
9. United North Central(3-0)19NR
10. Concordia Academy-Roseville(2-1)5NR

Others receiving votes: Maple River 4, Moose Lake-Willow River 3, Warroad 2, Pillager 1.

Class A
SchoolTotalPointsPrv
1. Rushford-Peterson (5)(3-0)511
2. Wabasso(3-0)462
3. Braham(3-0)433
4. Minneota(3-0)355
5. Goodhue(3-0)317
6. BOLD (1)(3-0)306
7. Murray County Central(3-0)264
8. Ottertail Central(3-0)20NR
9. Ada-Borup(4-0)159
10. Mayer Lutheran(3-0)138

Others receiving votes: Upsala-Swanville 8, Red Lake County 6, Blooming Prairie 5, Randolph 1.

Class 9-MAN
SchoolTotalPointsPrv
1. Cromwell (4)(3-0)622
2. Spring Grove (1)(3-0)563
3. Houston (1)(3-0)485
4. Stephen-Argyle(3-0)464
5. Nevis (1)(3-0)428
6. Ely(3-0)229
7. Cleveland(2-1)18T6
8. Red Rock Central(3-0)17NR
9. Verndale(3-0)15NR
10. Sleepy Eye St. Mary's(3-0)11NR
(tie)Grand Meadow(2-1)11T6

Others receiving votes: Rothsay 9, Wrenshall 6, Cook County 5, Floodwood 5, Bertha-Hewitt 4, Waubun 3, Westbrook-Walnut Grove 3, Hills-Beaver Creek 1, McGregor 1.<

Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.