Minneapolis (AP) — The Associated Press state high school football polls for the week of September 13, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:

Class 6A
SchoolTotalPointsPrv
1. Eden Prairie (7)(2-0)701
2. Maple Grove(2-0)595
3. Champlin Park(2-0)497
4. Edina(2-0)456
5. Minnetonka(2-0)42T8
6. St. Michael-Albertville(2-0)35NR
7. Lakeville North(1-1)302
8. Centennial(2-0)26NR
9. Totino-Grace(1-1)13T3
10. Roseville(2-0)7NR

Others receiving votes: Blaine 3, Prior Lake 2, Rosemount 2, Wayzata 2.

Class 5A
SchoolTotalPointsPrv
1. Elk River (5)(2-0)761
2. Owatonna (2)(2-0)712
3. Mankato West(2-0)613
4. Apple Valley(2-0)514
5. Alexandria(2-0)405
6. Mahtomedi(2-0)326
7. Irondale(2-0)31T7
8. Robbinsdale Cooper(2-0)2910
9. St. Cloud Tech (1)(2-0)279
10. Chanhassen(2-0)17T7

Others receiving votes: Chaska 3, Moorhead 1, Northfield 1.

Class 4A
SchoolTotalPointsPrv
1. Winona (4)(2-0)821
2. Marshall (3)(2-0)752
3. Benilde-St. Margaret's (2)(2-0)734
4. Hutchinson(2-0)585
5. Holy Angels(2-0)548
6. Rocori(2-0)506
7. Becker(2-0)487
8. DeLaSalle(2-0)17NR
9. Waseca(2-0)11NR
10. South St. Paul(1-1)83

Others receiving votes: Cloquet 7, Zimmerman 3, Big Lake 3, Hermantown 2, Kasson-Mantorville 2, Orono 2.

Class 3A
SchoolTotalPointsPrv
1. St. Croix Lutheran (4)(2-0)85T1
2. Rochester Lourdes (4)(2-0)79T1
3. Pierz (1)(2-0)773
4. Stewartville(2-0)565
5. Jackson County Central(2-0)544
6. Glencoe-Silver Lake(2-0)45T6
7. Perham(2-0)25NR
8. Holy Family Catholic(2-0)19NR
9. Fairmont(2-0)16NR
10. Annandale(2-0)15NR

Others receiving votes: Dilworth-Glyndon-Felton 7, Breck 4, Norwood-Young America 4, Belle Plaine 3, Tri-City United 3, Brooklyn Center 1, Virginia 1, Sibley East 1.

Class 2A
SchoolTotalPointsPrv
1. Caledonia (8)(2-0)801
2. Barnesville(2-0)673
3. Pillager(2-0)514
4. Minneapolis North(2-0)50T5
5. Maple River(2-0)46T5
6. Eden Valley-Watkins(2-0)362
7. Hawley(2-0)347
8. Triton(1-1)219
9. Royalton(2-0)178
10. Chatfield(2-0)1610

Others receiving votes: Lewiston-Altura 8, Concordia Academy-Roseville 4, Tracy-Milroy-Balaton 4, Pipestone 3, United North Central 2, Redwood Valley 1.

Class A
SchoolTotalPointsPrv
1. Rushford-Peterson (6)(2-0)64T1
2. Wabasso(2-0)58T1
3. Braham(2-0)553
4. Murray County Central(2-0)384
5. Minneota (1)(2-0)367
6. BOLD(2-0)335
7. Goodhue(2-0)329
8. Mayer Lutheran(2-0)246
9. Ada-Borup(3-0)16NR
10. Blooming Prairie(2-0)8NR

Others receiving votes: Red Lake County 7, Ottertail Central 7, Randolph 3, Red Lake 3, Hillcrest Lutheran 1.

Class 9-MAN
SchoolTotalPointsPrv
1. Waubun (4)(2-0)702
2. Cromwell (1)(2-0)623
3. Spring Grove (3)(2-0)615
4. Stephen-Argyle(2-0)564
5. Houston(2-0)42NR
6. Grand Meadow(1-1)291
(tie) Cleveland(1-1)297
8. Nevis(2-0)28T8
9. Ely(2-0)256
10. Hills-Beaver Creek(2-0)19T8

Others receiving votes: Wrenshall 5, Sleepy Eye St. Mary's 4, Norman County East-Ulen-Hitterdal 3, Cook County 3, Cook-Orr 1, South Ridge 1, Red Rock Central 1, Russell-Tyler-Ruthton 1. <

 

Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.