Football
loading...

Minneapolis (AP) — The Associated Press state high school football polls for the week of October 10, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:

Class 6A
SchoolTotalPointsPrv
1. Lakeville North (5)(6-0)501
2. Blaine(6-0)442
3. Eden Prairie(5-1)413
4. Edina(5-1)347
5. Woodbury(5-1)296
6. St. Michael-Albertville(4-2)218
7. Mounds View(4-2)15NR
8. Prior Lake(4-2)149
9. Minnetonka(4-2)84
10. East Ridge(4-2)75

Others receiving votes: Wayzata 5, Rosemount 3, Champlin Park 3, Buffalo 1.

Class 5A
SchoolTotalPointsPrv
1. Owatonna (5)(6-0)561
2. Elk River(6-0)542
3. St. Thomas Academy (1)(6-0)493
4. Robbinsdale Cooper(6-0)434
5. Waconia(6-0)385
6. Chanhassen(5-1)287
7. Mahtomedi(5-1)208
8. Sauk Rapids-Rice(5-1)16NR
9. Mankato West(5-1)119
10. Bemidji(5-1)910

Others receiving votes: St. Cloud Tech 3, Spring Lake Park 2, Hastings 1.

Class 4A
SchoolTotalPointsPrv
1. Holy Angels (5)(6-0)671
2. Winona (1)(6-0)632
3. Hutchinson (1)(6-0)573
4. Detroit Lakes(6-0)464
5. SMB-Wolfpack(6-0)395
6. Marshall(6-0)346
7. Dassel-Cokato(6-0)297
8. Hermantown(6-0)248
9. Providence Academy(6-0)189
10. Cloquet(5-1)510

Others receiving votes: Waseca 2, Willmar 1.

Class 3A
SchoolTotalPointsPrv
1. Pierz (7)(6-0)791
2. Rochester Lourdes (1)(6-0)732
3. Mora(6-0)625
4. Spectrum(6-0)496
5. New London-Spicer(5-1)37T8
6. Breck(5-1)35T8
7. Fairmont(5-1)32NR
8. Annandale(5-1)3010
9. Jordan(5-1)203
10. Albany(5-1)11NR

Others receiving votes: Jackson County Central 10, Perham 1, St. Peter 1.

Class 2A
SchoolTotalPointsPrv
1. Caledonia (6)(6-0)691
2. Minneapolis North (1)(6-0)632
3. Barnesville(6-0)523
(tie) Redwood Valley(6-0)524
5. St. Charles(6-0)326
6. Royalton(6-0)25T8
7. Paynesville(5-1)21T8
8. Pipestone(5-1)2010
(tie) Hawley(5-1)207
10. Chatfield(5-1)12NR
(tie)Waterville-Elysian-Morristown(5-1)12NR

Others receiving votes: Maple River 4, Osakis 2, Aitkin 1.

Class A
SchoolTotalPointsPrv
1. Minneota (6)(6-0)601
2. BOLD(6-0)472
3. Blooming Prairie(6-0)393
4. Mahnomen-Waubun(7-0)357
(tie) Ottertail Central(6-0)355
6. United South Central(6-0)346
7. Mayer Lutheran(5-1)22T9
8. Goodhue(5-1)18T9
(tie) Mahnomen-Wauben(7-0)188
10. Dawson-Boyd(5-1)7NR

Others receiving votes: Ada-Borup-Norman County West 6, Rushford-Peterson 5, Fertile-Beltrami 2, Murray County Central 1, Polk County West 1.

Class 9-MAN
SchoolTotalPointsPrv
1. Spring Grove (5)(6-0)591
2. Stephen-Argyle (1)(6-0)552
3. Verndale(6-0)453
(tie) Cromwell(6-0)454
5. Cook County(6-0)336
6. Mountain Lake Area(6-0)317
7. South Ridge(6-0)198
8. Houston(5-1)165
9. NCE UH(6-0)159
10. Russell-Tyler-Ruthton(5-1)8T10

Others receiving votes: Sleepy Eye St. Mary's 2, Hills-Beaver Creek 2.<