Minneapolis (AP) — The Associated Press state high school football polls for the week of September 6, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:

Class 6A
SchoolTotalPointsPrv
1. Eden Prairie (5)(1-0)68-
2. Lakeville North (1)(1-0)58-
3. Totino-Grace (1)(1-0)53-
(tie) Blaine(1-0)53-
5. Maple Grove(1-0)41-
6. Edina(1-0)27-
7. Champlin Park(1-0)22-
8. Minnetonka(1-0)20-
(tie) Prior Lake(1-0)20-
10. Wayzata(1-0)12-

Others receiving votes: St. Michael-Albertville 8, Cretin-Derham Hall 3.

LISTEN-LIVE1311
loading...
Class 5A
SchoolTotalPointsPrv
1. Elk River (7)(1-0)79-
2. Owatonna (1)(1-0)65-
3. Mankato West(1-0)63-
4. Apple Valley(1-0)49-
5. Alexandria(1-0)30-
6. Mahtomedi(1-0)27-
7. Irondale(1-0)23-
(tie) Chanhassen(1-0)23-
9. St. Cloud Tech(1-0)20-
10. Robbinsdale Cooper(1-0)19-

Others receiving votes: Park (Cottage Grove) 11, Bemidji 9, Andover 6, Cambridge-Isanti 5, Chaska 3, St. Thomas Academy 3, New Prague 2, Northfield 2, Moorhead 1.

Class 4A
SchoolTotalPointsPrv
1. Winona (3)(1-0)65-
2. Marshall (2)(1-0)62-
3. South St. Paul(1-0)59-
4. Benilde-St. Margaret's (3)(1-0)58-
5. Hutchinson(1-0)39-
6. Rocori(1-0)38-
7. Becker(1-0)30-
8. Holy Angels(1-0)27-
9. Hermantown (1)(1-0)16-
10. Orono(1-0)15-

Others receiving votes: St. Paul Academy-Minnehaha Academy-Blake 14, St. Paul Academy-Mounds Park 14, Fridley 13, DeLaSalle 12, Cloquet 10, Waseca 10, SMB-Wolfpack 10, Grand Rapids 6, Zimmerman 5, Detroit Lakes 2, St. Anthony 2, Kasson-Mantorville 1, Duluth Denfeld 1.

Class 3A
SchoolTotalPointsPrv
1. Rochester Lourdes (5)(1-0)74-
(tie) St. Croix Lutheran (2)(1-0)74-
3. Pierz (1)(1-0)67-
4. Jackson County Central(1-0)30-
5. Stewartville(1-0)28-
6. Glencoe-Silver Lake(1-0)25-
(tie) Tri-City United(1-0)25-
8. Pequot Lakes(1-0)22-
9. Litchfield(1-0)21-
10. Proctor(1-0)16-

Others receiving votes: Virginia 15, Watertown-Mayer 7, Annandale 6, Fairmont 5, Two Harbors 5, Jordan 4, Breck 4, Brooklyn Center 3, Dilworth-Glyndon-Felton 3, Zumbrota-Mazeppa 3, Perham 2, Mora 1.

Class 2A
SchoolTotalPointsPrv
1. Caledonia (6)(1-0)60-
2. Eden Valley-Watkins(1-0)50-
3. Barnesville(1-0)48-
4. Pillager(1-0)31-
5. Maple River(1-0)30-
(tie) Minneapolis North(1-0)30-
7. Hawley(1-0)19-
8. Royalton(1-0)18-
9. Triton(1-0)15-
10. Chatfield(1-0)10-

Others receiving votes: Atwater-Cosmos-Grove City 5, West Central/Ashby 3, Concordia Academy-Roseville 2, Holdingford 2, LeSueur-Henderson 2, Spectrum 1, Osakis 1, Windom 1, United North Central 1, Lewiston-Altura 1.

Class A
SchoolTotalPointsPrv
1. Rushford-Peterson (2)(1-0)30-
(tie) Wabasso (1)(1-0)30-
3. Braham(1-0)24-
4. Murray County Central(1-0)21-
5. BOLD(1-0)20-
6. Mayer Lutheran(1-0)14-
7. Minneota (1)(1-0)12-
8. Fillmore Central(1-0)11-
9. Goodhue(1-0)10-
10. Red Lake County(2-0)9-

Others receiving votes: Browerville 8, Ottertail Central 7, Janesville-Waldorf-Pemberton 6, Ada-Borup 5, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 3, Hinckley-Finlayson 3, Blooming Prairie 2, Dawson-Boyd 2, Deer River 1, Randolph 1, United South Central 1.

Class 9-MAN
SchoolTotalPointsPrv
1. Grand Meadow (5)(1-0)59-
2. Waubun(1-0)39-
3. Cromwell(1-0)35-
4. Stephen-Argyle(1-0)32-
5. Spring Grove (1)(1-0)29-
6. Ely(1-0)25-
7. Cleveland(1-0)17-
8. Hills-Beaver Creek(1-0)13-
(tie) Nevis(1-0)13-
10. Hillcrest Lutheran(0-1)10-

Others receiving votes: Westbrook-Walnut Grove 8, Edgerton-Ellsworth 6, Bertha-Hewitt 6, Clinton-Graceville-Beardsley 5, Cook-Orr 4, Sleepy Eye St. Mary's 4, Norman County East-Ulen-Hitterdal 4, Mabel-Canton 4, Wrenshall 4, Granada Huntley-East Chain-Truman 3, South Ridge 2, Mountain Lake Area 2, Hancock 2, Cook County 1, Sacred Heart 1, Silver Bay 1, Verndale 1.

Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.