Minneapolis (AP) — The Associated Press state high school football polls for the week of November 18, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:

Class 6A

SchoolTotalPointsPrv
1. Lakeville South (4)(6-0)401
2. Eden Prairie(6-0)362
3. Rosemount(4-0)325
4. St. Michael-Albertville(5-1)273
5. Blaine(5-1)207
6. Farmington(5-1)199
(tie) Maple Grove(4-1)196
8. Shakopee(4-2)12T10
9. East Ridge(4-1)94
10. Totino-Grace(4-2)3NR

Others receiving votes: Stillwater 2, Prior Lake 1.

Enter your number to get our free mobile app

Class 5A

SchoolTotalPointsPrv
1. St. Thomas Academy (5)(5-0)501
2. Moorhead(6-0)422
3. Mankato West(5-0)413
4. Andover(6-0)354
5. Chanhassen(5-0)325
6. Mahtomedi(4-1)199
7. Spring Lake Park(5-1)17T10
8. Robbinsdale Armstrong(4-1)9T10
9. Tartan(5-1)87
10. Bemidji(4-2)68

Others receiving votes: Rogers 5, Owatonna 4, Elk River 3, Chaska 2, Rochester Mayo 2

Class 4A

SchoolTotalPointsPrv
1. Fridley (5)(6-0)501
2. Rocori(6-0)452
3. Grand Rapids(6-0)404
4. Jordan(4-0)285
5. Hutchinson(4-2)253
6. Detroit Lakes(5-1)21T10
7. Kasson-Mantorville(4-2)189
8. Marshall(4-2)126
9. Becker(3-2)9NR
10. Hermantown(5-2)7NR

Others receiving votes: Orono 6, Princeton 6, Willmar 5, Byron 2, Holy Angels 1.

Class 3A

SchoolTotalPointsPrv
1. Annandale (4)(6-0)401
2. Cannon Falls(6-0)362
3. Albany(6-0)323
4. Pierz(6-0)274
5. Waseca(4-1)20T5
(tie) Mora(5-0)20T5
7. Dilworth-Glyndon-Felton(5-0)187
8. Litchfield(5-1)99
(tie) Rochester Lourdes(4-1)98
10. Plainview1Elgin-Millville(4-2)310

Others receiving votes: St. Croix Lutheran 2, Aitkin 2, Luverne 2.

Class 2A

SchoolTotalPointsPrv
1. Caledonia (4)(3-0)401
2. Blue Earth Area(6-0)352
3. Barnesville(6-0)323
4. Minneapolis North(5-1)294
5. Chatfield(4-1)227
6. Morris Area-Chokio-Alberta(5-1)175
7. Moose Lake-Willow River(3-1)166
8. Paynesville(5-1)118
9. St. Agnes(5-0)10NR
10. Eden Valley-Watkins(5-1)5NR

Others receiving votes: Maple River 2, Redwood Valley 1.

Class A

SchoolTotalPointsPrv
1. Blooming Prairie (4)(4-0)401
2. Mahnomen-Waubun(5-0)352
3. Minneota(6-0)333
4. Mayer Lutheran(6-0)285
5. Murray County Central(6-0)246
6. BOLD(5-1)18T7
7. Dawson-Boyd(5-1)164
8. New York Mills(4-0)910
9. Wabasso(5-1)8T7
10. Lester Prairie-Holy Trinity(6-1)4T7
(tie) Breckenridge(5-1)4NR

Others receiving votes: Browerville 1.

Class 9-MAN

SchoolTotalPointsPrv
1. Grand Meadow (3)(6-0)301
2. Hills-Beaver Creek(6-0)272
3. Hancock(6-0)243
4. South Ridge(6-0)214
5. Mountain Iron-Buhl(4-0)185
6. Stephen-Argyle(6-0)156
7. Renville County West(5-0)127
8. Ogilvie(5-1)68
9. Win-E-Mac(5-1)510
10. Lanesboro(6-1)4NR

Others receiving votes: Mountain Lake Area 2, Goodridge-Grygla-Gatzke 1.