Minneapolis (AP) — The Associated Press state high school football polls for the week of October 11, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:

Class AAAAAA
School Total Points Prv
1. Eden Prairie (6) (6-0) 60 1
2. Minnetonka (6-0) 54 2
3. Totino-Grace (5-1) 44 5
4. Centennial (5-1) 42 6
5. Edina (5-1) 34 3
6. St. Michael-Albertville (5-1) 29 7
7. Maple Grove (4-2) 23 8
8. Roseville (5-1) 21 10
9. Lakeville North (4-2) 9 4
10. Rosemount (4-2) 5 NR
(tie) Cretin-Derham Hall (4-2) 5 NR

Others receiving votes: Blaine 4.

Class AAAAA
School Total Points Prv
1. Owatonna (7) (6-0) 79 2
2. Chaska (1) (6-0) 71 3
3. Robbinsdale Cooper (6-0) 66 4
4. Moorhead (5-1) 46 5
5. Northfield (6-0) 40 T6
(tie) Elk River (5-1) 40 1
7. Apple Valley (5-1) 33 T6
8. Mankato West (5-1) 31 8
9. Andover (5-1) 21 10
10. Mahtomedi (5-1) 7 NR

Others receiving votes: Rogers 3, Chanhassen 3.

Class AAAA
School Total Points Prv
1. Winona (6) (6-0) 77 1
2. Marshall (6-0) 70 2
3. Benilde-St. Margaret's (2) (6-0) 69 3
4. Hutchinson (6-0) 56 5
5. Rocori (6-0) 46 6
6. Kasson-Mantorville (6-0) 32 9
(tie) Cloquet (6-0) 32 8
8. Holy Angels (5-1) 26 4
9. Zimmerman (6-0) 21 10
10. Mound-Westonka (6-0) 7 NR

Others receiving votes: Delano 2, South St. Paul 1, Waseca 1.

Class AAA
School Total Points Prv
1. St. Croix Lutheran (7) (6-0) 79 1
2. Pierz (1) (6-0) 73 3
3. Sibley East (6-0) 59 5
4. Spectrum (6-0) 47 6
5. Rochester Lourdes (5-1) 38 2
6. Glencoe-Silver Lake (5-1) 36 8
7. Fairmont (5-1) 32 7
8. Perham (5-1) 27 9
9. Annandale (5-1) 26 4
10. Esko (5-1) 16 10

Others receiving votes: Jackson County Central 5, Pequot Lakes 1, Two Harbors 1.

Class AA
School Total Points Prv
1. Caledonia (7) (6-0) 70 1
2. Barnesville (6-0) 60 T2
3. Minneapolis North (6-0) 59 T2
4. Hawley (6-0) 48 4
5. Triton (5-1) 43 T5
6. Pipestone (5-1) 24 8
7. Redwood Valley (5-1) 22 T5
8. Paynesville (5-1) 21 T9
9. Maple River (5-1) 15 NR
10. Atwater-Cosmos-Grove City (5-1) 14 T9

Others receiving votes: Minnewaska 6, Pillager 3.

Class A
School Total Points Prv
1. Goodhue (1) (6-0) 54 4
2. Wabasso (3) (6-0) 52 2
3. Braham (6-0) 46 3
4. Minneota (1) (6-0) 41 5
5. BOLD (1) (6-0) 39 6
6. Ottertail Central (6-0) 32 7
7. Ada-Borup (6-0) 28 8
8. Mayer Lutheran (6-0) 18 T9
9. Rushford-Peterson (5-1) 7 1
10. Mahnomen (5-1) 6 NR
(tie) Blooming Prairie (5-1) 6 NR

Others receiving votes: Upsala-Swanville 1.

Class 9-MAN
School Total Points Prv
1. Spring Grove (6) (6-0) 68 1
2. Cromwell (1) (6-0) 58 2
3. Stephen-Argyle (6-0) 49 4
4. Verndale (6-0) 46 6
5. Grand Meadow (5-1) 37 T7
6. Red Rock Central (6-0) 35 T7
7. Houston (5-1) 34 3
8. Cleveland (5-1) 33 T7
9. Norman County East-Ulen-Hitterdal (5-1) 8 NR
10. Nevis (5-1) 5 5
(tie) North Woods (5-1) 5 NR

Others receiving votes: Brandon-Evansville 3, Mountain Iron-Buhl 2, Buffalo Lake-Hector 1, Sleepy Eye St. Mary's 1. <<

Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Get the '98.1 Insider' Newsletter

Sign up for our newsletter and get the latest Minnesota & music news in your inbox a couple times a week. If we're not awesome, drop us like a hot potato.